Szappankészítés - egy megosztó vélemény


 Facebookon már egy ideje megírtam, de szerettem volna, ha összefoglalva itt is elérhető lenne. 

A szappankészítés kezdete:

Mára divat lett újra a szappanhasználat, és a házi szappankészítés. Bakancslistán szerepelt már 2 éve, hogy kellene szappant főzni, de 2017 őszére érkezett meg az elhatározás. Ekkor 2 hétnyi olvasgatás után egy alap kezdőkészletet válogattam össze magamnak és rendeltem egy szappankészítő könyvet. Elkészítettem az első hideg eljárásos szappanomat. Nem tetszett. 4-6 hétig várni? Nem vagyok én ennyire türelmes. 2-3 további hideg eljárásos próbálkozás és további netes olvasgatás után találtam rá a meleg eljárásra, ami azonnal használható szappant eredményez. Elkezdtem ezen a vonalon mozogni, próbálkozni és megírtam első saját szappanreceptemet egy ihlet után. Kipróbáltam és ég és föld volt a hideg eljárásos szappanokhoz képest. Nem szárít, sőt ápoló hatást éreztem. De sajnos nagyon körülményes volt az elkészítése, 3 órán keresztül folyamatosan kavargatni vízgőz felett, ellenőrizgetni a pH-t stb... Onnantól már csak ezen a vonalon szedegettem össze tippeket, és végül több tipp és ihlet alapján kidolgoztam egy viszonylag gyors meleg eljárást 1-2 hónap alatt. Nem hinném, hogy én találtam fel a spanyol viaszt, de eddig még nem találkoztam, hogy más is így csinálná, pedig mennyivel megkönnyítette volna a dolgom..
Az így elkészült szappanjaimra meglepően nagy igény merült fel, ismerősök elkapkodták tesztelésre, hogy gyártani is alig bírtam. Itt jegyezném meg, hogy nem kilós tömböket készítek, hanem kis 3-6 szappanos kiszereléseket. Izgatottan vártam a visszajelzéseket, és megnyugtató volt, hogy szinte mindenhonnan pozitív visszajelzéseket kaptam. 

Egy megosztó vélemény a szappankészítésről

Akinek nem inge ne vegye magára, aki pedig úgy gondolja, mélyedjen el a témában. 

A szappankészítés valakinek bakancslistás tétel, hogy elmondhassa, gyártott már saját szappant, más csak unatkozik otthon és kitalálja magának, hogy ő márpedig nagy szappankészítő lesz és kutyul valamit otthon és majd jó ajándék lesz karácsonyra, húsvétra stb... Vannak akik szépségre mennek és nem annyira a minőségre, mások viszont fordítva. Valaki fizetés kiegészítésnek akarja. A lényeg igazából hogy ők mind egy helyen landolnak egy közösségben, a szappankészítők között. Van aki továbbfejlődik és ténylegesen jó szappanokat tud készíteni, míg mások csak fél tudással rendelkezve megrekednek egy számomra alacsonyabbnak nevezett szinten. Sokan úgy vélik, hogy 2-3 blogbejegyzés alapján ez elsajátítható és hiperszuper, überfantasztikus szappant fognak ezentúl gyártani és még nagyon csecse kinézete is lesz. Tényleges tudásuk nincs hozzá, hogy felmérnék hogy ők az evolúcióban hol helyezkednek el, vagy hogyan is működik a szappankészítés, hiszen a kalkulátorral nagyjából szájukba van rágva, hogy milyen lesz a szappan, de az nem biztos hogy egyezni fog a kívánt eredménnyel. Nem vagyok profi, kezdőnek tartom magam, de vettem a fáradtságot, hogy utána olvassak a dolgoknak pontosan, így sok mindent megértettem a szappanokkal kapcsolatosan, és sokszor csak a fejem fogom, hogy milyen buta és logikátlan kérdéseket tesznek fel egyesek, ahelyett hogy csak egy kicsit olvastak volna, közben pedig osztják az észt és a tanácsokat, amiket nem kellene. Sokan szó szerint veszélyes videókat tesznek fel, amiből könnyen kórházi ellátás lehetne.

A szappankészítést két részre osztanám: 

Tudás nélküli barkácshobbi: nagyon jó kész szappanalapokat lehet kapni, amit mikróban megolvasztva, megszínezve, megszagozva (ahogy én hívom) már is kész a saját szappanunk. Vagy ha tovább fejlődünk, akkor egyedi szobrász alkotásokat készíthetünk: szappanásványkövek, szappantorták, kézzel faragott figurák... Ez pont így van kitalálva, ennyit tud, de azért ne mondjuk azt el magunkról hogy főztük a szappant, inkább kézművesedtünk, szobrászkodtunk.

Kémiai szappanfőzés: olajokból (zsírokból, vajakból igazából nagyjából mindegy milyen szinonimát használunk), lúgból, adalékokból ténylegesen kémiai reakciók segítségével szappant készítünk. Két fő eljárástípus van ezek készítésére: hideg eljárás, meleg eljárás. Mint kiemeltem, ezek a fő típusok, ezeken felül még vannak lehetőségek, de azok ritkák, vagy nem kivitelezhetőek otthoni hobbiként. 

  • Hideg eljárás: kezdőknek első gyakorlásokra ajánlott technika. Fő lényege, hogy 45-50 fokra melegített olajokhoz a 45-50 fokra visszahűtött lúgot hozzáadjuk, finoman botmixereljük, színezzük, szagozzuk, majd formába öntjük és megvárjuk hogy a kémia ősanya valamit ebből alkosson. Hátránya, hogy 4-6 hét, míg használatba vehetővé válik, az adalékanyagok egy jó része sérül a lúg miatt, vagyis kb mindegy hogy beleraktuk vagy se. Ha logikusan gondolkozunk a lúg nem fog a kedvünkért kivételt tenni a ricinusolajjal vagy argán olajjal, jojobaolajjal amit tápláló olajként meg szeretnénk hagyni a szappanban. Ő dolgozik aztán ahogy esik puffan. Ezért akiknek igazán problémás a bőre, azok nagyon nehezen találnak ezen eljárásban készített szappanok között olyat amit a bőrük elvisel, esetleg még jótékonyan is hatna. Egy óriási pozitívuma van ennek a módszernek: csodás, csíkos, csili vili, cifrás, mintás szappanok készíthetőek vele. 
  • Meleg eljárás: többféle megvalósítási módszere van, de a fő lényeg, hogy a hidegeljárásban már begyakorolt módszerrel egy 1-3%-os zsírtartalmú masszát készítünk, majd ezt 60-100 fokon melegen tartva, kevergetve felgyorsítjuk a folyamatot és 0,5-3 órán belül olyan szappanmasszánk lesz ami már nem mar (nincs benne lúg, a kémia végbe ment), ekkor hozzáadjuk az extra olajainkat, hatóanyagainkat, bűbájos holdtöltei gőtenyálat stb-t, és a sűrű masszát megpróbáljuk formába tuszkolni. Ezáltal sokkal értékesebb összetételű szappan készíthető, ami azonnal használatba vehető. Ez esetben a szappan mindig rusztikusabb kinézetű, nem csicsás, egy szép márványmintát viszonylag könnyen össze lehet hozni, de ennél cifrábbat már nehezen.

Bevallom őszintén hogy a meleg eljárást tartom a házi szappanfőzés etalonjának. Szerintem a legjobb minőségű szappanok csak így készíthetőek el otthoni körülmények között. Szépség tekintetében viszont az előre elkészített szappanmasszákból kézművesedést tudom igazán értékelni.

Mennyiség....

Agyhalálom az amikor valaki még sose csinált szappant, már is 1-2 kg-os zsírokkal kezdi és 2-2,5 kg-os kész szappanokat gyárt le. Ha ez jól sikerül nincs semmi baj, de ha nem, akkor vessen magára, ne sírdogáljon. Lehet csinálni 2-3 db-os kiszerelést is, és nem is kell hozzá nagy szappanöntőforma, bármilyen szilikon forma megfelel erre, vagy doboz ami bírja a 100 fokos hőmérsékletet. Amíg valaki gyakorol és kísérletezik addig gyártson 2-3 db-okat, próbálja ki, ha nem jó variáljon rajta stb stb. Akkor főzz nagy mennyiséget, ha van rá igény, és van hozzá frankó recepted amiről tudod hogy működik, legalábbis szerintem...

Első főzés...

Először olvass.... de tényleg... ne az legyen hogy juj megnéztem egy youtube videót aztán már tudom hogy kell. Próbálj ki 3-5 hideg eljárásos receptet kis mennyiségben, teszteld le milyen lett a minőség. Ehelyett sokszor a következőt látom: 2,5 kg-os szappant akar csinálni, de legyen jó, és adjon valaki neki valami tuti receptet hozzá. De hogy az a recept miért jó, vagy mi hogyan hat benne, az már nem érdekli, csak legyen arra jó amire kérte. Ha már elkérsz egy receptet egy problémára, akkor legyen benned annyi hogy utána olvasol. Pl: kecsketejporos-kék agyagos szappan jó extra érzékeny bőrre, mert a kecsketejpor jó ekcémás bőrre, tartalmaz E vitamint ami ápol, panthenolt ami regenerál, a kék agyag is jó az érzékeny bőrnek.

Következő lépés: 

Tudsz már ezt azt, főztél már pár szappant, akkor most kezdj elmélyedni az olajok összetételében, rá fogsz jönni, hogy kár 40 % sheavajat belerakni a masszába, elég ha az extra zsír 8%-a az, vagy hogy teljesen fölösleges az a hercehurca hogy a szalagfázisnál hozzáadott extra zsírt a lúg megkíméli. Kezd el tanulmányozni az egyes zsírok hatásait, próbálj ki pár jól bevált meleg eljárásos receptet illetve a hideg eljárásban elkészített receptjeidet meleg eljárásosan. Írj magadtól receptet, kísérletezz! A kísérletezésnél megint csak a 2-3 db-os kis mennyiséget javaslom, mert akkor nem kell sokat újrahasznosításra ítélni majd, ha nem jó. Szappant könnyű csinálni, nehéz úgy elrontani hogy nem lesz az, de igazán jó szappant csak kísérletezéssel, próbálgatással lehet elérni.

Mint láthatjátok el lehet kezdeni egyszerűen és lehet hova fejlődni, csak a kérdés, hogy veszitek-e a fáradtságot? A különböző próbálkozások nélkül nem tudsz rájönni, hogy tényleg milyen a gyakorlatban. A nagy szappan kalkulátorok jók, de én nem használom őket, én saját kalkulátort használok, sokkal egyszerűbb, de még is működik.

Szagos szappan....

Nagyon sokan csak a szappan szagát nézik. Nos bevallom őszintén, addig amíg el nem kezdtem szappant gyártani, nekem is nagyjából ez volt a fontos. Legyen színes, legyen szagos, aztán meg csodálom hogy a kézműves szappan szárítja a bőröm... Egy kis gyorstalpaló: háromféle szagot különböztetek meg a szappanoknál. 
- természetes natúr illat: azaz amit a zsírok és az olajok generáltak, tiszta, tipikus szappan illat
- illóolajok: az illóolajok természetesek, de szappanban nem túl erős az illatuk, viszont jótékony tulajdonsággal bírnak, pl a: teafaolaj fertőtlenítő, zsíros bőrre is jó stb. Tehát őket inkább a jótékony hatás miatt tesszük a szappanba és még illata is van.
- illatolaj/parfüm: mesterséges illatok, amiknek erős illata van, tipikusan ezektől olyan erős illatúak a szappanok. Ezeknek jótékony tulajdonsága nincs, csak szaglanak, tartósan, erősen, sőt érzékeny bőrűeknél allergiás reakciót váltanak ki.
Ezek után láthatjátok, hogy az illat lehet fontos valakinek, csak akkor ne várja el, hogy az egy natúr szappan legyen, és fogadja el a tényt, hogy lehet benne allergén az érzékeny bőr számára. A szappanjaim jó része enyhe illatú, vagy illatmentes, mert bőrproblémák számára készítem. Persze van illatos is, de főként illóolajjal próbálom megoldani. Szóval legközelebb amikor boltban szappant akarsz venni, ne a szagát, színét nézd, hanem az összetételi listáját, hidd el jobban jársz. A szag és szín csak a kampány része, a parasztvakítás, hogy megvedd :)

Cifra szappan...

Lehet nagyon guszta, csíkos, mintás, világűrős stb szappanokat csinálni, de vagy kész szappanmasszából olvasztással, vagy hideg eljárással. Ezeket a színeket részben el lehet érni természetes úton (pl: ultramarin kék pigment gyönyörű kék színt eredményez), majd következnek a félmesterségesek és a mesterségesek. Természetes módon erős, élénk, vakító színeket nehéz elérni. 2-3 olyan szín van ami elérhető ilyen módon, a többi esetén más irányban kell kutakodni. Meleg eljárás esetén max az egyedi szilikonformába tuszkolással és esetleg szappanbélyegzővel lehet dekorálni. Tehát a nagyon übercsili szappanról tudni fogjátok hogy az hideg eljárásos. Az übercsilivili szappan egy felrobbantott parfümgyár illatával várhatóan nem lesz olyan minőségű amit egy igen érzékeny bőr, vagy gyerekbőr szeretni fog.

Titkos összetevők...

Kb nincs amit ne lehetne belefőzni a szappanba. De most komolyan: agyagok, gyümölcsök, növényi szárítmányok, zabpehely, mák, méz, kecsketej, vitaminok extra ápoló olajok horror áron stb stb. Ezek egy része főként meleg eljárásban marad sérülésmentesen meg, így hideg eljárás esetén nem hat annyit, már pedig pont az lenne a lényege hogy hasson. Ellenben arra tökéletes, hogy elmondhatod, hogy ez tartalmaz holdtöltei gőtelábvizet is.

pH...

Csak egy kis eligazítás:
pH 7 alatt savas kémhatás (pl ecet)
pH 7 semleges (kb csapvíz)
pH 7 felett lúgos kémhatás (pl szódabikarbóna)

Nem a pH papír mondja meg, hogy fogja-e szárítani a bőröd vagy sem. Tudok a kezedbe adni olyan 10-es körüli pH-jú szappant, hogy eldobod utána a testápolódat. Sőőőt még intim szappannak is használhatod, ahol végképp hirdetik a pH semlegességet meg az 5.5 értéket.... ami azért jó messze van a 9.8-10.2 értéktől. A pH papírt arra használom, hogy a kész masszát ellenőrizzem, hogy elfogyott-e benne tényleg a lúg, de 10-20 szappankészítés után már színre, szagra, tapintásra meg tudom mondani, hogy jó-e, nem kell ellenőrizni, de aki kezdő, az bizony nézegesse nagyon gyakran.

Mire ideértél, elolvastad a fő véleményemet, és érteni fogod, hogy miért kapom fel a vizet, amikor valaki olyat ír, hogy "Ekcémás kislányom bőrére szeretnék jól bevált szappanreceptet, de valami egyszerűt, mert még sose csináltam szappant, és csak ez meg az meg amaz olajom van hozzá, és mennyi illatolaj mehet bele, és mennyi pigmenttel színezzem?... Meleg eljárás?.... nekem ez macera, olyat nem akarok." Vagy amikor kezdő kérdezi, hogy jó lesz-e már a szappanja, és a válasz, hogy nézd meg a pH-t: "pH ellenőrzés?... miért az kell?... hát pH papírom nincs, nem szoktam ellenőrizni"

Minden tudás rendelkezésre áll a neten. Nem szégyen nem tudni valamit, viszont amikor tudod (mert felvilágosítanak), hogy Te ezeket nem tudod, akkor a Te szegénységi bizonyítványod, ha nem olvasol utána, mert lusta vagy, inkább adjanak a szádba kész alternatívát, amit könnyen meg tudsz csinálni. Ha pedig tudod, hogy lehetne igényesebben, jobban csinálni, lenne rá lehetőséged, de mert lusta vagy tanulni, nem teszed, az a Te szegénységi bizonyítványod. Persze akár meg is fizetheted más tudását, aki ezt megtette helyetted, az is jó megoldás. Csúnya szavak, de ha van egy beteges, érzékeny bőrű kislányod, aki semmilyen fürdőkozmetikumot nem tud elviselni a bőrén mert szárít, és elhatározod, hogy próbálsz neki szappant főzni, akkor szerintem igenis menj a téma után, próbálkozz, olvass, kísérletezz, és próbálj ki minden új lehetőséget, új variációt, ne ragadj le a kényelmes egyszerű, már megtanultam módszernél, addig amíg meg nem találod a megoldást. Jó pár nagyobb, nevesebb szappanprofi hasonló létrát mászott meg.

Megjegyzések