Meleg eljárásos egyszerűsített szappankészítés - HP


Hamar rájöttem, hogy nekem a hideg eljárásos szappan nem igazán tetszik. Sem az elkészítés, sem a végeredmény, így hamar új módszer után néztem. Olvasgattam, próbálkoztam, aztán végül a lent megírt készítési módszert kezdtem el használni és bevált. Szeretném leszögezni, hogy nem én találtam fel a spanyol viaszt, több módszer ötvözésével és kísérletezéssel jutottam el a mostani módszerig. Lehet más is használja, kitalálta már, de eddig még nem találkoztam vele. A meleg eljárás neve Hot Process, azaz HP. 

Piros betűvel írom a Munkahelyi Egészségvédelem és Biztonság témájú információkat. Ezeket nagyon fogadjátok mert, meg könnyen örök életre szóló emléket kaptok.

Meleg eljárásos szappant három fő összetevőkupacra osztom:


Extrák: ezek azok az anyagok amiket a kész „megfőzött” szappanmasszába dermedés előtt belekeverünk. Ekkor már nem érintkezik lúggal, sem nagy hővel, így nem tudnak károsodni, és jobban kifejtik áldásos hatásukat. Ide jöhetnek a méregdrága organikus holmik, vitaminok, holdtöltei gőtenyál aloe burokban stb… Az extrákat összekeverjük, és félretesszük. Ha túl sok a szilárd összetevő, akkor még tegyünk hozzá extra olajat (mandula, szőlő, jojoba… akármi amit extraként szántunk a szappanba). Előfordul, hogy pl a kecsketejpor vagy az agyag többet szív fel mint a receptben levő mennyiség, mert nincs két egyforma minőségű, szárazságú stb… Ha már készítettél szappant, most lehet hogy fennakadt a szemed, hogy a kecsketejport a kész szappanmasszához adom hozzá, nem pedig feloldva folyadékként lúggal, de erről majd később mesélek a recepteknél.

Lúg: ez viszonylag nem különbözik a hideg eljárástól. Kiméred a folyadékot (lehet víz, tea, stb), kiméred a lúgot, beleöntöd és feloldod benne. Ami más meleg eljárás esetén: magas hőfokot nem bíró folyadékkal sajnos nem működik az eljárás pl: kecsektej, kecsketejpor feloldva, egyes növények főzetei… Ezek mind megégnek, ammóniásodnak stb. Külön kiemelném cukor felhasználását és oldását. 200 gramm zsíronként 3 g kristálycukor vált nekem eddig be habzássegítésként. A cukrot a vízbe öntöm, majd kavargatom, várom hogy oldódjon, kicsi lúgot öntök hozzá, ez melegíti a vizet és gyorsabban oldódik a cukor. Majd amikor a cukor már nem látható, akkor mehet bele a többi lúg. 
A lúg a szappangyártás legveszélyesebb része. Félni nem szabad, mert akkor remegő kéz, felborított lúgos edény stb lesz a vége és elmarad az örömteli szappankészítés. Amikor lúggal dolgoztok vegyetek fel gumikesztyűt! Én bevallom töredelmesen, nem használok, mert kesztyűben béna vagyok és hamis biztonságérzetem támad, inkább odafigyelek. Szemüveg, védőszemüveg erősen javasolt, mert ha a botmixer a lúgos masszát a szemedbe csapja, akkor a látásodat könnyen elvesztheted. A lúg maró gőzt enged ki magából mikor vízzel érintkezik, ezért a helység nem huzatos, de folyamatos szellőzését biztosítani kell. Gyermekek, állatok téblábolását meg kell akadályozni szappankészítés közben. Zárjuk ki őket a helyiségből. A lúg egyik rossz tulajdonsága, hogy meleg, de nem érzed hogy marna, csak amikor már elég késő, továbbá  elvonja a levegő páratartalmát és szépen suttyomban elfolyósodik. Lent lehet látni a lépéseket:



  
Ha szappankészítés közben kissé csúszós, meleg folyadékkal találkozol, aminek szerinted nem kéne ott lennie, akkor azonnal mosd le azt a bőrfelületet hideg vízzel, nagyon alaposan. A pultot, vagy ahol találtad a folyadékot pedig alaposan töröld le többször. A lúg megmarhatja illetve megrepesztheti az üveget, ezért műanyag edényben oldjuk, ami bírja a hőt. Javaslom az Ikea Pruta készletét, nagyon praktikus és olcsó szappankészítéshez. 
- cukor használatakor nagyon fontos, hogy a cukor előbb rendesen elolvadjon, mert különben karamellává ég meg, és lúgszemcséket zárványozhat magában, ami veszélyessé teszi a szappant a használójára nézve
- selyem használatakor a lúgnak teljesen fel kell előbb oldódnia, hogy a selyemszálakba ne zárványozodhasson lúgszemcse
 
Szappanalap: szappanalapnak hívom azt a masszát, amit a lúggal el fogunk keverni. Ezeket célszerű egy nagymamalábosba (tudjátok az a régi piros, belül vagy fehér vagy szürkefoltos) kimérni. Nincs sorrend, tetszés szerint mérd bele egymásra az összeset. Annyi javaslatom van, hogy a szappan néha szeret futni, így 2-3-szor nagyobb edényt használjatok, mint amennyi a szappanmassza.

Meleg eljárás módszer:


1. lépés: Kikeverem az extrákat és félreteszem. Ha szükséges, a kemény zsírt alacsony hőmérsékleten megolvasztom. Az alacsony hőmérséklet azért kell, hogy ne károsodjanak a vitaminok, értékes anyagok. Indukciós főzőlapon 1-2-es melegentartó funkcióval, vagy a sütőbe pár percre berakással percenkénti kavarással... megolvasztható kíméletesen. Utána tegyük hozzá a szobahőn folyékony zsírokat és a többi extrát. Jellemzően a receptjeimben a shea vajat megolvasztom, mert úgy könnyebb egyenletesre keverni.
2. lépés: Kimérem a szappanalapot és feldobom a tűzhelyre melegedni.


Kívánt hőfok 90-105 fok között valahol, kézfölététel stb nagyjából méréssel. Eleinte kimérheted hőmérővel, de én már csak nagyjából szoktam ránézésre tudom, mikor van ebben a tartományban a zsiradék.

 
3. lépés: A cukrot (amennyiben használsz) feloldom a vízben.




Kimérem a lúgot, és óvatosan beleborítom.
Figyelj oda, hogy ne szórodjon szét sehova se a lúg, mert tuti ott fogsz beletenyerelni.



Jól elkeverem, hogy teljesen feloldódjon, ekkor nagyjából 80-100 fokos a lúg oldat.
Ne hajolj fölé, forró maró gáz jön belőle, köhögésre ingerel. 



Amint feloldódott a lúg, már is használható.
 
4. lépés: Az előmelegített 90-105 fokos zsírhoz egy teás-kávéskanálnyi lúgot csorgatok. Ha felhabzik és hevesen reagál, akkor túl melegek még, hagyom 5 percet hűlni és megismétlem a próbát. A következő videóban azt a fázist látjátok, amikor már reagál, sistereg, habzik, de még nem fut fel azonnal. Ha ennél pár fokkal melegebb a helyzet, akkor szinte azonnal kifuthat az edényből, ezért fontos mindig a csepp próba. Nem kell kiélezni eddig a hőmérsékletig a helyzetet, de nagyban elősegítheti a gyors gélesedést.


Ha nem/már nem habzik, akkor öntsd hozzá és adjál jól neki botmixerrel.

Öntéskor csorgassuk az edény falán a lúgot, hogy ne csobbanjon, mert a csobbanáskor, hirtelen öntéskor lúg csepp verődhet ki az edényből. Botmixerezés közben úgy tartsd a botmixert, hogy ne tudjon kicsapni lúgos massza az edényből.



Nem kell tőle sajnálni, nem hideg eljárás. Ez a massza nagyon mar és veszélyes, vigyázz rá, hogy ne fröcsögjön ki az edényből botmixerezés közben. Lent látható, hogy a legmagasabb pH-jú a massza. 



Kitérő - Meleg eljárásos szappanfázisok:
Meleg eljárás esetén a szappanmassza a következő alakváltozásokon megy át:
1. fázis: bekeményedik hogy akár a fakanál is megáll benne. Lent látszik, hogy késsel vágtam bele mintát, amit meg is tartott a massza.



2. fázis: felhígul, szétválik, egyik fele átlátszóbb, másik fele sűrűbb masszás kemény
3. fázis: felfuthat mint a tej (megelőzésére használjunk 3-4szer nagyobb edényt mint a leendő massza, tegyünk tepsit az edény alá, mint a képen, mert a sütő aljából rosszabb kikaparni az amúgy maró masszát, és ne hagyjuk magára nagyon a masszát, figyelgessük 2-3 percenként, mert nem olyan gyorsan fut fel mint a tej, idő kell neki)

A lenti videóban a pulton hagyott kritikus hőmérsékleten botmixerezett masszát látjátok, ahogy magától elkezd felhabzani, mert önhőtermeléssel jár a szappanosodási folyamat. Ez a folyamat lehet ilyen szép lassú, de lehet hogy 2 perc alatt kifut az egész, ebből a nagy edényből is, ezért kell figyelgetni.


4. fázis: gélesedik: erős keverésre krémesebb állagot vesz fel, változik jellegzetesen a szaga, pH teszten átmegy, és kissé opálosan áttetszőssé válik a massza kevergetés előtt. Vízzel érintkezve a lent látható szappanos ködös elegyet alkotja. Jól habzik, és vízzel könnyen lemosható, nem marad csúszós, zíros érzés utána.




Botmixer fázis:
Több dolog is történhet innentől kezdve, mely függ a kezdei hőmérsékletektől, a szappan szeszélyességétől, a botmixertől... Előfordulhat, hogy csak egy sűrű szappanmasszát kapsz, de az is előfordulhat, hogy a massza hirtelen nagyon bekeményedik, majd felhígul, de akár gélessé is válhat. Mind teljesen normálisnak minősül, igazából a reakció sebességétől függ, hogy mi történik ilyenkor. Ha a fenti szappanfázisokat figyelembe vesszük látható, hogy akár a negyedik fázisig is el lehet jutni botmixerrel. Ez miért jó? Mert mérföldekkel lerövidül a sűtőben főzés ideje.  DE! Van amikor a szappanmassza besértődik ránk, és semmi jellegzeteset nem produkál. Nem is keményedik fel igazán, nem is válik szét, nem is fut fel, meg nem is igazán az a klasszikus géles fázis. Ne foglalkozz vele, ez nem befolyásolja a szappan minőségét. Ha pl keményedés előtt 1 perccel kevered el a masszát, akkor már nem lesz utána olyan betonkemény, vagy ha felhígulás fázis közepén kevered el akkor se lesz olyan igazán szétválós a massza. Egy a lényeg, ha úgy érzed, hogy az idő letelt, de nem vagy biztos, akkor pH tesztet kell csinálni. Az egyértelműen választ ad Neked, hogy kész van-e a massza.
Térjünk vissza a következő munkafolyamatra, hogy botmixer után mi történik.
 
5. lépés: Tegyünk tetőt a lábosra, és vágjuk be 100 fok körüli sütőbe.


5 percenként javaslom a kevergetést az elején az első 2-3 keverésnél biztosan, utána mehet a 10 perc is, de ki fogod tapasztalni idővel. Mennyit kell kevergetni? Ez változó, függ a hőmérséklettől amit a sütőd biztosít. Függ a sebesség attól, hogy botmixerezéskor melyik fázisba került a masszád. Ezek függvényében nagyjából 10-30 percen belül elkészül a géles massza. Ha 30 perc után sem jó a pH teszt, akkor alacsony a hőmérséklet, és nem tudott kellően reagálni, akkor emelj hőt, és kevergesd még 10-15 percet és végezz ismét pH ellenőrzést.
 
6. lépés: A kész szappanmasszát ami géles és jó a pH-ja kirakod hűlni.



Kevergeted 2-3 percenként, hogy egyenletesen hűljön. Az extrát megnézed, hogy megdermedt-e (előfordul ha sok szobahőmérsékleten szilárd zsírt használsz), ha igen, akkor kicsit felmelegíted, vízfürdőben, mikróban stb-ben. Innentől két alapvető lehetőség van:

A. módszer: Amikor a szappanmassza 50-60 fok körüli, akkor mehet bele az extra. Ha márványos mintásra szeretnéd, akkor hanyagul nagy mozdulatokkal keverd el. Javaslom, hogy az extrákba tegyél egy-két kanál szappanmasszát, keverd el alaposan, majd tegyél még bele és még. A márványos szép hatáshoz a massza 1/3ad részét javaslom az extrával elkeverni színesre, majd hozzákeverni a masszához. 

A márványos ezen megoldásával az a probléma, hogy a hatóanyagok is főként ott vannak, ahol a minta. Kivitelezhető az is, hogy a színtelen, vagy nem színező extrákat az egészbe belekevered, majd utána szedsz ki 1/3-ad mennyiséget és színezed meg, majd kevered vissza. Színező extra (aktív szén, agyagok...) nem oldható meg hogy egyenletesen legyenek a szappanban.

B. módszer: Másik opció, amit jobban szeretek, hogy 50 fok alá hűtőm a masszát, mikor már sólisztgyurma állagú. Ekkor kézzel gyúrom bele az extrákat, majd jól átgyúrom. Ekkor sokkal kezesebb masszát kapunk, de sajnos egyenletes a színe, viszont szebben formázható.

7. lépés: Tuszkold formába. 

A. módszer: Amennyiben a melegebb márványosabb megoldást választod, nehezebb lesz egyenletesen beletuszkolni a formába, ez sok gyakorlást igényel. Kéznek túl meleg és mindenre feltapad ami nála hűvösebb és keményedik. Szilikon spatulával a legkönnyebb ilyenkor a formát tölteni. Ha a teteje nagyon ronda, akkor fedd be folpackkal, és 50-60 fokos sütőbe tedd vissza 10-20 percre, hogy visszagélesedjen a massza, majd lapítgasd le. Ekkor a színek kissé erőteljesebbek lesznek, tömörebb lesz a szappan, de ha kihagyod, az sem okoz problémát. Ha viszont túlmelegíted, akkor felfuthat, megdagadhat a massza, ilyenkor a tuszkolás technika és tapicskolás módszerrel helyére vissza lehet püfölni, szóval került a túlmelegítést! Ha nagyon egyenletlen a felülete, akkor hajszárítóval melegítsd fel a felszínét, tegyél rá folpackot és egyenes spatulával egyenesítsd ki.

B. módszer: Egy nagyjából kézmeleg masszád van, ami jól formázható, akár a gyurma. Ezt sokkal könnyebb szépen egyenletesen beletuszkolni a formába. Folpackkal le kell fedni és lenyomni a tetejét. Erről készítettem egy rövidke videót is, hogy lássátok milyen.

Hagyd kihűlni a masszát, szedd ki a formából és használhatod is.

Amennyiben a második megoldásomat választottad, nagyjából fél-egy óra múlva óvatosan már kiszedheted a formából, mert kellően megkötött, így gyorsan tudod újra használni a formát. A. módszer esetén viszont meg kell várni míg szoba hőmérsékletűre nem hűl legalább.

A. módszerrel gyakran rusztikus, töredezett a szappan, mert a meleg masszát nehéz eldolgozni:

B.) módszer esetén kis gyakorlással ilyen szép egyenletes felületű szappanokat formázhatunk:


8. lépés: mosogass el! A kész szappanmasszával érintkezett tárgyakat könnyedén el tudod mosni, mert vízzel érintkezve felhabzanak és magukat takarítják ki. A lúgos tárgyakat szigorúan gumikesztyűben minél melegebb vízzel és mosogatószerrel mosd el. 


Idővel majd videóval és további képekkel kiegészítem a leírást, de sajnos nehéz elkapni szépen az egyes szappanfázisokat, és még nehezebb egyszerre szappant főzni és egy kétkezes fényképezőgéppel egykezesen fényképezni próbálni.

Cikk utolsó frissítése és kiegészítése: 2019.11.15.

Megjegyzések